Dalie inaczej zwane georginiami są najchętniej uprawianymi kwiatami w ogrodzie. Należy wiedzieć, że w ostatnim czasie wkraczają również na tarasy oraz balkony. Dlatego też dla osób, które nie posiadają działki, jest to pozytywna informacja. Warto je mieć, ponieważ są to kwiaty urodziwe, dekoracyjne.

Dalie – garść najważniejszych informacji

Więc dalie możemy z powodzeniem uprawiać w skrzynkach i donicach na tarasie, balkonie. Warto byłoby zacząć jeszcze w marcu. Jaka powinna być wielkość donicy, która ma być przeznaczona do uprawy tego kwiatka?

Należy wiedzieć, że bulwę polecanych do takiej uprawy odmian karłowych dalii (mogą być po dwie) powinniśmy sadzić w doniczce o średnicy 25-30 cm. Natomiast dalie wysokie (około 1 metr wysokości; ustawiane przy ścianie lub z podporą) powinny mieć donicę o średnicy około 35 cm i wysokości co najmniej 50 cm.

W jaki znów sposób przygotować podłoże pod dalie?

Przede wszystkim powinniśmy zrobić drenaż i na dno donicy wsypmy (na 1/3 jej wysokości), keramzyt, żwir, kawałki styropianu. Powinniśmy także ułożyć takiej samej grubości warstwę ziemi (na przykład uniwersalnej – możemy ją dodatkowo wzbogacić kompostem). Następnie będąc na etapie sadzenia, ułóżmy na tym bulwy dalii. Zasypmy ziemią, pozostawiając około 2 cm od krawędzi doniczki. A gdzie powinniśmy ustawić donice? Należy wiedzieć, że donice z bulwami powinniśmy postawić na nasłonecznionym parapecie.

Podlewajmy, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Bulwa zacznie wypuszczać pędy. A końcówką kwietnia lub w maju, kiedy pogoda będzie sprzyjająca, wówczas wystawiajmy sadzonkę w doniczce na zewnątrz. Na początek na kilka godzin, aby się (dalia) zahartowała. Róbmy to przez kilka dni. Natomiast na stałe pozostawmy na balkonie lub tarasie dopiero po 15 maja, kiedy minie groźba przymrozków (dalie mają bardzo delikatne pędy).

Podsumowanie – dalie

Pamiętajmy też o tym, aby nie narażać ich na przeciągi i osłońmy przed deszczem, aby się nie połamały. Kiedy pojawiają się pędy kwiatowe, zasilmy je nawozem przeznaczonym dla doniczkowych roślin kwitnących.