W miarę upływu czasu mamy tendencję do wypełniania przestrzeni szafkami, stołami, sofami, krzesłami i innymi meblami; w końcu, kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, okazuje się, że pomieszczenie, w którym się znajdujemy, jest strasznie ciasne.

W końcu w łazience nie ma już miejsca na ręcznik, a w szafkach kuchennych nie zmieszczą się już garnki i patelnie. Aby zaradzić tej sytuacji i zapobiec jej wystąpieniu, przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących dekorowania i zagospodarowania pomieszczeń, które pozwolą w pełni wykorzystać każdy metr kwadratowy domu. Aby zaoszczędzić miejsce, trzeba mieć dużo wyobraźni i kreatywności. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zmienić podział przestrzeni w głowie.

Obszary o otwartym planie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie wrażenia przestrzeni jest wprowadzenie światła; każde pomieszczenie, które jest oświetlone, wydaje się większe niż to, w którym panuje ciemność, choć oczywiście jego metry kwadratowe nie ulegają zmianie. Aby to osiągnąć, nie ma nic lepszego niż łączenie drzwi pełnych z przeszklonymi, tak aby wpuszczały światło.

Podobnie, innym sposobem na stworzenie bardziej osamotnionych przestrzeni są elementy mobilne, takie jak przegrody między pomieszczeniami; drzwi przesuwne są świetnymi sprzymierzeńcami, ponieważ nie tylko dają wrażenie głębi, ale także ożywiają dom, pozwalając na współistnienie dwóch miejsc w jednym, zwielokrotniając je.

Kolor ścian

Wybierając kolor farby, należy pamiętać, że bardziej żywe lub intensywne odcienie będą odwracać uwagę od wielkości pomieszczenia, optycznie je pomniejszając. Fakt ten jest związany z poprzednim punktem przewodnika, w którym mówiliśmy o znaczeniu oświetlenia. Im bardziej jest intensywny, tym mniej jest światła. Dlatego, aby uzyskać wrażenie większej przestronności, zaleca się stosowanie jasnych i świetlistych odcieni.

Podobnie należy dążyć do zgodności chromatycznej między różnymi pomieszczeniami w domu oraz chodnikami.

Przestrzenie zaplanowana co do centymetra

Być może właśnie w tej części najbardziej potrzebna jest wspomniana wcześniej kreatywność i wyobraźnia. Ponieważ celem jest przekształcenie miejsc niedostępnych, niewykorzystanych, nieużytecznych w nowe zakątki pełne użyteczności i usług. Na przykład szczelina między lodówką a ścianą może być doskonałą półką przesuwną, a przestrzeń pod schodami może stać się praktyczną szafą.

Twoja wyobraźnia rządzi!