Salon urządzony w stylu boho to ciepłe miejsce, w którym przewodzi kreatywna lekkość i artystyczna swoboda. Jest daleki od nowoczesnych zimnych mieszkań, charakteryzujących się sterylnością i chłodnymi odcieniami.

Wnętrze boho jest przytulne i chętnie czerpie ze stylu etno

Boho wykorzystuje rzemieślnicze rękodzieła oraz ukazując gusta i osobowość mieszkańców, dlatego trudno jest zdefiniować jego cechy. Jest jednak kilka elementów, które możemy wyróżnić pomimo dużej swobody w aranżacji.

  1. Wzory – Styl boho w szczególności wykorzystuje wzory nawiązujące do kultury. Możemy w nim znaleźć góralskie motywy krajobrazowe, etniczne ozdoby na poduszkach, marokańskie mozaiki. Wszystko to, czym zafascynowany jest właściciel mieszkania, będzie dobrze wyglądało. Trzymajmy się jednak naturalnych materiałów jak drewno, len czy wiklina.
  2. Kolory – Ten styl boi się mocnych akcentów, co nie znaczy, że jest nudny. Królują co prawda odcienie beżu połączone z bielą lub zielenią jednak spokojnie można dodać jeden mocny akcent np. w postaci kolorowych mebli tapicerowanych. Wyrazista sofa lub wersalka nieco ożywią otoczenie.
  3. Dodatki – dekoracje w stylu boho będą oczywiście się różnić w zależności od preferencji właściciela mieszkania ale doskonale będą się prezentować wszelkie rękodzieła, pamiątki, makramy, malowane talerze powieszone na ścianach oraz wszelkie przedmioty odzwierciedlające charakter mieszkańców.

Ściany i podłoga w salonie boho

Aby ściany stanowiły wyważoną bazą do wzorzystego wyposażenia, najlepiej trzymać się tonacji beżowych. Ciekawym pomysłem jest tapeta z motywem florystycznym dla urozmaicenia odcieni lub ceglana ściana. By nadać wnętrzu charakteru, można na jednej ze ścian powiesić makramę lub etniczną plecionkę. W salonie najczęściej króluje drewniany parkiet ułożony w jodełkę ale można się pokusić o jasną kompozycję z płytek w geometryczne wzory. Oczywiście nie może zabraknąć nieodłącznych elementów stylu boho jakimi są dywany, najlepiej modele przypominające perskie lub w modne etniczne wzory.

Meble nadające stylu boho

W salonach w stylu boho bardzo często można spotkać meble używane, własnoręcznie odnowione, a nawet stworzone z palet. Nie ma jednego słusznego modelu natomiast uwagę należy skupić na drewnianych ramach opływających w ciekawe kształty. Do stworzenia strefy komfortu niezbędne są meble tapicerowane wykonane z przyjemnych materiałów, a swoją formą odzwierciedlające charakter mieszkańców. Urozmaicenie stanowić mogą fotele z rattanu lub wiklinowe krzesła, którymi podkreślimy wyjątkowy charakter naszego salonu.

Ważne dodatki do boho-salonu

W salonie urządzonym w stylu boho nie może zabraknąć żywej roślinności. Głęboka zieleń liści będzie się rewelacyjnie komponować z elementami wyposażenia w odcieniach beżu. Jeśli poniesie nas artystyczna fantazja możemy sami pomalować w ulubione wzory doniczki lub wsadzić kwiaty do rattanowych osłonek. Ciekawym pomysłem jest bambusowy wachlarz na jednej ze ścian lub własnoręcznie wykonane kwietniki z makramy.

Pamiętajmy, że każdy dodatek wprowadzony do salonu powinien posiadać duszę i niepowtarzalny charakter. Salon w stylu boho jest miejscem, w którym relaksujemy się z przyjemnością oraz przyjmujemy gości i spędzamy czas wraz z rodziną. Dlatego wybór dodatków pozwala dać upust swojej fantazji i wyrazić siebie.